Jak zazimovat želvu
Podzim už klepe na dveře a majitelé suchozemských želv si zase lámou hlavu nad tím, jak zazimovat želvu, kdy ji přesunout z venkovního výběhu domů, když (ne)chceme, aby zimovala, ale jen odpočívala. Shrnuli jsme pro vás postup u obou variant.
Zimovat nebo nezimovat
Zlaté pravidlo chovatelů želv: Než zazimovat želvu špatně, raději nezimovat vůbec. Není to podmínka přežití. Nevhodně zazimovaná želva se už nemusí probudit! Záleží na vás, jestli uložíte svého želvího mazlíčka na pár měsíců „k ledu“, nebo ho jen necháte odpočinout v teráriu. Ať zvolíte zimování nebo jen odpočinek, vždy postupujte pomalu.
Nechci zimovat
I když nechcete želvu zazimovat, respektujte přirozených chod želvího roku a nechejte ji zdřímnout.
-
Nechejte želvu ve výběhu až do doby, kdy denní teploty klesnou trvale pod 20 °C. To bývá většinou v 1. polovině října. Pokud bude předpověď hlásit noční mrazíky, zavřete ji do domečku, nebo ji na noc přemístěte do chladného místa v domě.
-
Až přijde čas, v klidu želvu přeneste do terária. 1-2 dny nesviťte, netopte. Nechejte želvu zvyknout na nové prostředí. Pak začněte pomalu svítit a, s odstupem několika dní, topit. Želva si bude chtít odpočinout nebude jevit žádnou aktivitu, možná se i zahrabe. Dopřejte jí klid.
-
Potrava a voda. I když vaše želva nejeví žádnou aktivitu, vyměňujte jí pravidelně vodu i granule
Želvu chovám celoročně v teráriu
Želva si v podzimním období většinou sama „řekne“ o trochu klidu. Začne být línější, místo celodenního pobíhání po terárku bude většinu dne na jednom místě, nebude jíst tolik, jak jste zvyklí. Je to normální. Nemanipulujte s ní víc, než je nutné. Uberte na svícení a topení. A nechejte ji pár týdnů odpočívat.
Chci zimovat
Postup uložení želvy chované celoročně v teráriu se sice trochu liší od postupu, který použijeme u želv chovaných venku, ale podmínky samotného zimování jsou v obou případech stejné.
V čem želvu zimovat
Želví zimní sídlo může být plastový box vysypaný vlhkou lesní hrabankou, hlínou s pískem nebo kokosovým vláknem. Shora bedýnku přikryjeme látkou a jemným pletivem tak, aby se dovnitř nedostalo denní světlo a nebezpeční hlodavci. Bedýnku umístíme do vlhkých prostor se stálou teplotou 2-6°C.
Pravidelně kontrolujte
-
Nedobytnost zimovací bedýnky před hlodavci.
-
Vlhkost a plesnivění substrátu.
-
Teplotu v zimovací místnosti.
-
Váhu želvy.
Želvu mám přes léto ve venkovním výběhu
Želva ve venkovním výběhu se zazimuje v podstatě sama.
-
Pomozte želvě s přípravou půdy pod venkovní boudičkou, ta by měla být kyprá, smíchaná s pískem a shora zakrytá vrstvou slámy, která poslouží jako izolant.
-
Nechejte želvu venku až do příchodu přízemních mrazíků. Většinou to bývá na konci října.
-
Pak želvu z jejího venkovního úkrytu vyhrabejte, lehce očistěte a přesuňte do zimního sídla - připravený box na chladném místě. Viz v čem želvu zimovat.
Želvu chovám celoročně v teráriu
Želvám v teráriu musíte s přípravou na zimování trochu pomoci.
-
Od začátku října začněte ubírat svícení zhruba o 2 hodiny týdně. Omezte také množství potravy. Občas ji vykoupejte, aby se vyprázdnila.
-
Po 6 týdnech přestěhujte želvu do zimního sídla, které postupně přemisťujeme do chladnějších prostor z pokoje na chodbu, z chodby na verandu a z verandy do sklepa či jiných prostor, kde bude stabilní teplota 1-6°C a vlhkost 95-100 %.
Kdy nezimovat
Zimování (hibernace) je pro želvu opravdu náročné a není vhodné pro každou. Jestli vaše želva spadá do některé z rizikových nebo nevhodných skupin, rozhodně ji nezimujte.
-
Nemocné, oslabené kusy.
-
Želvy mladší než 3 roky. Zimování mláďat je vysoce rizikové.
-
Exotické druhy. Zimují jen želvy, které se v přirozených podmínkách se zimou setkávají. Tzn. evropské a některé asijské druhy: želva žlutohnědá, řecká, zelenavá, vroubená a stepní (čtyřprstá)
-
Nepřipravené želvy
Ať už jste se rozhodli jakkoliv, přejeme hodně zdaru a pevné želví zdraví.